My tři králové jdeme k vám… výukový projekt na prvním stupni

Náš tříkrálový projekt jsme letos zacílili na posílení čtenářské gramotnosti a rozvíjení schopnosti spolupráce. Základem byl příběh o putování tří mudrců do Betléma. V přidružených úkolech jsme zjišťovali, jak rozumíme čtenému textu. Důkladně jsme procvičili psaní na přepisu textu známé koledy a zkoušeli její text rytmizovat.

Pracovali jsme ve skupinkách různých věkových kategorií a prostřednictvím vlastní zkušenosti se učili zákonitostem skupinové práce. Zaměřili jsme se zejména na spolupráci – hlídali jsme, aby každý člen skupiny dostal prostor pro realizaci. Zjistili jsme, že je třeba trénovat také respekt – tedy nenarušovat pracovní prostředí ostatních skupin např. hlasitým mluvením.

Ke slovu přišlo i vrstevnické učení, starší žáci vedli své méně zkušené kamarády a pomáhali jim v plnění úkolů. V závěrečné reflexi jsme se pak učili formulovat slovní hodnocení své vlastní práce i výstupů ostatních skupin.

tri kralove 1

tri kralove 2