Dějepis hravě a zážitkově

Sdílíme příklad zážitkového učení, které ve střílecké škole  rádi využíváme. V tomto případě jsme si doslova sáhli na minulost. V hodině dějepisu v šesté a sedmé třídě nás navštívil rytíř Beneš Deym ze Stříteže, pravověrný husita, který nám přišel vyprávět o této pohnuté době.

Seznámil nás se situací na poli náboženském i bitevním. Ve své úvodní promluvě se zmínil o Janu z Husi a jeho idejích, poté nám velmi poutavě vyprávěl o tom, jak se žilo vojákům, ať už urozeným rytířům nebo těm obyčejným pěšákům. Představil nám jednotlivé kousky brnění, další výzbroje a pochopitelně zbraní.

Názorně nám ukázal, jakou výzbroj si mohl dovolit urozený rytíř a s čím byl nucen bojovat řadový voják. Samozřejmě došlo i na zkoušení zbroje a oblékání „plné polní“ a dokonce jsme se naučili i pár základních pohybů s mečem.

Určitě sami odhadnete, jestli si žáci z takové hodiny zapamatovali daleko víc informací než ze čtení v učebnici.

husita