Copyright 2020 - Základní škola a Mateřská škola Střílky

Fyzika aktivně

V hodinách fyziky se stalo příjemným pravidlem, že látku, kterou probíráme, si předvádíme názorně. Tentokrát jsme hledali těžiště (geografický střed) ČR.

Okopírovanou mapku České republiky jsme přilepili na tvrdý papír a pak jsme ji vystřihli. Nejprve jsme provedli odhad, kde by se mohlo nacházet těžiště naší republiky, neboť jsme si v předchozí hodině řekli, že každé těleso má své těžiště, a to dokonce i mimo těleso (například u prstýnku).

Na provázek jsme navázali závaží tak, že to vypadalo jako olovnice, což je zařízení, které využívají například zedníci. Tyto provázky se závažím jsme postupně zavěsili na mapce do Ašského, Šluknovského a Jablunkovského výběžku, sestrojili jsme těžnice, které se nám protnuly v hledaném těžišti. Zjistili jsme, že toto těžiště je v obci Číhošť u Ledče nad Sázavou.

V druhém pokusu jsme hledali těžiště mimo těleso. Použili jsme korkovou zátku, párátko, sklenici a dvě vidličky. Vidličky jsme zapíchli do korkové zátky v pozici naproti sobě. Do jejího středu jsme zabodli párátko a opatrně položili na hranu sklenice. Vše krásně balancovalo na těžišti vytvořeném pomocí párátka. Nejzajímavější část přišla, když paní učitelka zapálila párátko. Čekali jsme, že všechno shoří a budeme muset hasit nejbližší okolí, ale plamínek přestal hořet přesně na hraně sklenice a vidličky s korkem stále visely na svém těžišti mimo těleso.

Rádi si takto přibližujeme nudné poučky, které by nám samy o sobě nic neřekly.

Vojtěch Sobotka, 7. ročník

projekt2018 001

projekt2018 002

projekt2018 003

projekt2018 004

f t g m

K funkčnosti tohoto webu nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tento web využívá soubory cookies - více informací ZDE.

Prohlášení o přístupnosti.