Výročí 17. listopadu jsme využili k tematické výuce i na prvním stupni

Dne 14. listopadu 2019 proběhla na 1. stupni tematická výuka k 30. výročí sametové revoluce. Žáci se nejprve zamýšleli, co pro ně znamená svoboda.

Epizoda „Sametová revoluce“ z naučného animovaného seriálu „Dějiny udatného českého národa“ nám přiblížila události roku 1989. Marta Kubišová svou písní Modlitba pro Martu a Jaroslav Hutka písní Náměšť nás příjemně naladili pro práci v centrech.

V prvním centru se žáci přemýšleli nad kartičkami a třídili do tabulky události, které jsou významné pro rodinu, obec, stát, lidstvo.

Po velké přestávce přišlo překvapení – výstava. Prohlížet, zkoušet věci, pohrát si s hračkami z roku 1989 by všichni vydrželi celé dopoledne, ale čekalo nás další centrum.

Úkol druhého centra –  vyhledat věci s cenou na výstavě, některé ceny v tabulce odhadnout a spočítat, kolikrát jsou dnes potraviny dražší než v roce 1989.

Třetí centrum bylo nejnáročnější. Cíl – seznámit se s událostmi, které se staly 17. listopadu v roce 1939 a 1989, tzn. pročíst si připravené texty, vyplnit pracovní list a vytvořit plakát.

Tematickou výuku jsme si užili a z vyrobených plakátů bylo vidět, že žáky velmi inspirovala. Výstavu jsme navštěvovali i další dny o přestávkách.

Všichni jsme si více uvědomili, že rok 1989 nám přinesl svobodu a změny k lepšímu.

projekt17 1 2019 001

projekt17 1 2019 002