Živé dějiny - projekt k výročí listopadu 1989

Ve čtvrtek 14. 11. 2019 proběhl velký projektový den na téma třicátého výročí listopadu 89. Hlavním cílem projektu bylo uvědomit si důležitost tohoto výročí a důležitost událostí roku 1989 pro naše životy.

Protože jsme nechtěli pojmy jako svoboda, demokracie, přechod od totalitního k pluralitnímu režimu jen tak „odučit“, zapojili jsme celý druhý stupeň do projektu inspirovaného vzdělávacími materiály z programu Jeden svět na školách.

Projekt probíhal celý den a obsahoval seznámení s realitou totality, průchod rokem 1989 od Palachova týdne až k volbě prvního novodobého demokratického prezidenta a také zamyšlení nad významem dějinných pojmů jako demokracie, charta, exil atd. Nedílnou součástí projektu bylo i připomenutí událostí z listopadu 1939 a jejich propojení s listopadem 1989.

V rámci intenzivní práce v malých věkově smíšených týmech vznikly i prezentační plakáty, které si můžete do konce listopadu prohlédnout na oknech školy vedle vstupu.

Sami žáci projekt hodnotili, že:

„Pochopili jsme něco o českých dějinách, a proč slavíme tento svátek.“

„Bylo to důležité, protože o tomhle by naše generace měla vědět.“

„Mohli jsme poznat, jak žili naši rodiče a prarodiče.“

„Důležité bylo, že jsme se dozvěděli, proč máme teď svobodu.“

listopad 2019 001

listopad 2019 002

listopad 2019 003

listopad 2019 004

listopad 2019 005

listopad 2019 006

listopad 2019 007

Také žáci prvního stupně si tento den připomněli v rámci svého projektu. I jim se projekt velmi vydařil a proto si zaslouží vlastní článek, který zveřejníme během příštího týdne.

V rámci oslav tohoto výročí zorganizovali také žáci šestého ročníku večerní lampionový průvod - o tom, jak se vydařil se také dočtete v nejbližší době.