Copyright 2021 - Základní škola a Mateřská škola Střílky

Praha hudebně - zpráva z velkého výletu

Dne 26. 11. 2018 jsme se zúčastnili výletu “ Praha hudebně”. Vyjeli jsme ze Starého Města u Uherského Hradiště již v 5:40 vlakem Leo Expres. Do Prahy jsme přijeli krátce před devátou hodinou. Vydali jsme se pěší procházkou přes Jindřišskou věž, kolem muzikálového divadla Hybernia, Obecního domu se Smetanovou koncertní síní, Prašné brány, Týnskýho chrámu, kde jsou nejstarší varhany v Praze a spočívá zde tělo astronoma Tycha de Brahe.

Šli jsme přes Staroměstské náměstí, které bylo v roce 1621 svědkem odstrašující popravy 27 českých pánů mezi nimiž byl i renesanční umělec v pravém slovasmyslu - hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, dále kolem Klementina – místa první meteorologické stanice u nás a rozsáhlé historické knihovny až k budově Rudolfina.

V Rudolfinu nás čekal dvouhodinový výchovný koncert věnovaný Leoši Jánáčkovi a jeho Sinfoniettě. 120 minut nám uběhlo velmi rychle v prostředí nádherné Dvořákovy koncertní síně s poutavým průvodním slovem vedoucího vzdělávacích pořadů Patra Kadlece a dirigenta Marka Ivanovice spolu s profesionální hrou přidruženého tělesa České filharmonie Českou studentskou filharmonií, která je obohacena o mladé nadané umělce hrající po boku zkušených hráčů České filharmonie.

První část výchovného koncertu byla věnována seznámení s hlavními aspekty Janáčkova hudebního jazyku a Sinfonetty, jejími jednotlivými částmi a vůdčími melodiemi – jednu jsme si dokonce zazpívali místo trubek a doprovázel nás při tom zbytek orchestru. Fanfárové části Sinfonetty hrála Hudba hradní stráže a policie ČR z varhanního ochozu nad samotným symfonickým orchestrem. V druhé části koncertu po přestávce, jsme si pak skladbu vyslechli celou.

Po skončení nám již blízkých a jasnějších hudebních myšlenek našeho moravského skladatele 20. století Leoše Janáčka jsme posvačili zásoby z domova na břehu Vltavy s výhledem na největší hradní komplex Pražský hrad. Posilněni jsme pokračovali komentovanou prohlídkou Muzea Karlova mostu, které je v prostorách kláštera Křižovníků s červenou hvězdou. Je to jediný mužský řeholní řád na světě založený ženou - svatou Anežkou Českou. Tento řád pečoval i o hudební stránku své spirituality a díky němu se nám dochovalo velké množství hudebních památek.

V přilehlém kostele sv. Františka působili na „nejkrásnějších“ varhanách Prahy například bratr Františka Škroupa (autora melodie naší hymny) a Antonín Dvořák za svých studijních let.

Po prohlídce muzea jsme absolvovali plavbu po Vltavě s průvodním slovem pana kapitána. Propluli jsem pod okny Smetanova muzea, ale i Čertovkou, několikrát i pod oblouky Karlova mostu a mohli si tak osvěžit čerstvě nabyté znalosti z výkladu muzea o stavbě mostu.
Pak jsem se už jen prošli nahoře po Karlově mostu. Poté jsme cestou zpět na vlakové nádraží shlédli nově opravené apoštoly na Staroměstském orloji. Prošli jsme kolem Karolina, Stavovského divadla, svědka Mozartových návštěv a provedení jeho oper, prvního znění naší národní hymny Kde domov můj. Václavské náměstí jsem shlédli za nočního osvětlení i již ve vánoční výzdobě. Plně se nám přímo před očima nasvítila i nově opravená stará budova Národního muzea. Znavené oči žáků již jen matně vnímaly poslední vjemy Prahy - moderně vyhlížející novou budovu Národního muzea a budovu Státní opery. Všichni byli rádi, když jsme mohli spočinout v pohodlných sedačkách Leo Espresu a krátce po 20 hodině šťastně dospěli až domů.

Děkujeme panu učiteli Bělovskému a paní učitelce Foerster za doprovod, obětavým rodičům a prarodičům za dopravu do a ze Sterého Města u Uherkého Hradiště. V neposlední řadě náš dík patří i vedení školy za umožnění uskutečnění naší hudební exkurze.

Mgr. Marie Sobotková

prahahudebni2018007

prahahudebni2018014

prahahudebni2018001

Další fotky naleznete opět ZDE ve fotogalerii.

f t g m

K funkčnosti tohoto webu nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tento web využívá soubory cookies - více informací ZDE.

Prohlášení o přístupnosti.