Copyright 2024 - Základní škola a Mateřská škola Střílky

Výstava korunovačních klenotů ve Zlíně - exkurze 7. ročník

Žáci 7. ročníku podnikli exkurzi do Zlína na výstavu korunovačních klenotů. 

Dne 12. 10. jsme jeli do Zlína na výstavu korunovačních klenotů. První hodinu jsme se ještě učili, a pak už hurá na autobus. Přestupovali jsme v Uherském Hradišti a s Anďou jsme cestou pozorovaly auta, přesněji řečeno jsme pokukovaly po BMW J. Ve Zlíně jsme šli do „zámečku“ na korunovační klenoty. Pan průvodce nám řekl k výstavě základní informace (např. že Karel IV. měl 4 manželky). Na výstavě se objevili i pánové s kamerou, možná něco natáčeli do televize. Byl tam i meč, který plnil přání, ale jen dobrým lidem. Těm zlým sekal prsty. Pán nám říkal, že před námi tam byla škola a ten meč se zvedl a usekl jim prsty. Dobrá historka J. Také jsme viděli korunovační plášť, šaty, které se v té době nosily, boty, meče, dýky a další věci z doby Karla IV. Nechyběl ani rozchod v obchodním centru. Výlet jsem si moc užila.

Kristýna Janíková

 

zlin2017008

 

…ve Zlíně jsme šli pěšky na zámeček, kde se vystavovaly korunovační klenoty i meče. Zaujala mě socha Karla IV. byla obrovská, ale z polystyrenu. A ty korunovační klenoty byly falešné, protože jinak by je někdo ukradl. Moc se mi líbil katův meč, který usekával prsty zlým lidem a naopak hodným přinášel štěstí..

Dominik Vylášek

 

zlin2017003

 

Byla jsem se svou třídou na výstavě korunovačních klenot. Já osobně jsem ji viděla už podruhé, ale přesto to bylo stejně kouzelné, jako poprvé. Viděli jsme nejenom krásné klenoty, plášť nebo dívčí šaty, ale i boty typické pro toto století. Navíc jsme se dozvěděli spoustu informací. Věděli jste třeba, že Karel IV. měl 4 ženy? Nebo že legenda praví, že v české koruně je trn z Ježíšovy koruny? A také malé ponaučení: nikdy si nenasazujte českou korunu, protože ten, kdo si ji neprávem nasadí, zemře nepříjemnou smrtí.  Ale nejspíš by se vám to ani tak nepodařilo, protože korunovační klenoty (ty pravé) se zamykají na 7 zámků a klíče má 7 zámečníků. Korunovační klenoty byly vyrobeny každý kus v jinou dobu. Krása českých klenotů nejde popsat slovy, to byste museli vidět! Celé korunovační klenoty obsahují: korunu, žezlo, královské jablko a plášť. Líbilo se mi opravdu všechno a nejvíc z celé výstavy asi právě korunovační klenoty.

Ludmila Janásková

… viděli jsme nejen kouzelný meč, ale i další zbraně, které se v té době používaly. Moc se mi líbily i samotné klenoty, dokonce i ty zmenšené, které byly uvnitř láhve..

Tadeáš Hanák

 

zlin2017010

 

… dozvěděla jsem se, že korunovačními klenoty byli korunovaní králové – asi 5 mužů, ale jen jedna žena! (Marie Terezie). Moc se mi to líbilo..

Lucie Mikulčíková

… korunovační klenoty Karla IV. jsou naše největší poklady v ČR. Byla tam socha Karla IV. z polystyrenu, zbraně a meč, který umí splnit přání. Viděli jsme i korunovační plášť a hrad Karlštejn.  Pravé korunovační klenoty jsou ale v Praze na Hradě. Potom jsme měli rozchod a autobusem jeli domů. Hodně se mi to líbilo, ale nejvíc ty minirepliky korunovačních klenotů Karla IV.

Čestmír Kučera

 

zlin2017005

 

..viděli jsme i zmenšeninu hradu Karlštejn, plášť Karla IV., meč štěstí, kuše a to hlavní – korunovační klenoty. Pravá koruna se vystavuje pouze tehdy, když jsou v Praze nějaké velké akce. My holky jsme si koupily i magnetku. Nejvíc se mi líbily korunovační klenoty..

Anna Hradilová

Na výstavě to bylo dobrý, dozvěděli jsme se hodně informací o životě Karla IV., taky o módě té doby, o korunovačních klenotách, co Karel IV. postavil a o zbraních (palcát, kladiva, dýky, meče, kuše, luky..). Nejvíc se mi líbily korunovační klenoty. Po výstavě jsme šli na rozchod do obchodního centra, a pak už na zastávku. Moc jsem si to užil, protože korunovační klenoty jsem ještě neviděl.  Zajímavé bylo, že trezor, kde jsou skutečné korunovační klenoty má 7 klíčníků a každý má jiný  klíč k 7 zámkům. Žezlo váží 1kg a je z 18ti karátového zlata..

Samuel Filipi

 

zlin2017015

 

Další fotografie naleznete v GALERII.

f t g m

K funkčnosti tohoto webu nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tento web využívá soubory cookies - více informací ZDE.

Prohlášení o přístupnosti.